Ülkemizde meslek seçiminin hak ettiği önemi henüz kazanamamış olması sonucu üniversitelerden mezun olan arkadaşlarımız maalesef meslek seçimlerini, yeteneklerini ve kendilerini tanımadan yapmaktadırlar.

Bu yazımızda, İnsan Kaynakları Mesleğini seçmek veya bu mesleğe geçmek isteyen arkadaşlarımıza yardımcı olma görevimizi yerine getirmek ve onlara bir nebze de olsa ışık tutmak istedim.

Meslek ile ilgili tanımlara bakıldığında beğendiğim tanımlardan bir tanesinde İnsan Kaynakları için; “Bir işletme veya kurumun ürün ve hizmet yaratmak amaçlı kullandığı kaynaklardan biridir. İnsan kaynakları ürün ve hizmetlerin insanlar ile ilişkisini kurabilmek için pazarlama yetisini; organizasyona ait bilgiyi, deneyimi, becerileri, karar vermeyi ve yaratıcılığı; bu yeteneklerin örgütlendirilmesini, yapılandırılmasını ve ödüllendirilmesini içerir” denmektedir.

Görüldüğü gibi tanımında, işleyişinde ve dokunduğu her alanda insan var. Öyle ki Mesleğin kendi adında İnsan olduğunun farkına varmak, odağında İnsanın bizzat kendisinin olduğunu her daim hatırlamak bu mesleğe girişte kabul etmeniz gereken ilk ve en önemli prensiptir.

Konusu insan olan bir meslek yapmak için olmazsa olmazlarını çok iyi araştırıp hangilerinin sizlerde olduğunu keşfetmeli ve hangilerinin olması için neler yapmanız gerektiğini anlayarak başlangıç yapmanızın bile sizin diğer tüm adaylardan 1-0 öne geçireceğini unutmamalısınız.

Bu kadar insan odaklı bir meslekte İletişim ve Empati de olmazsa olmazlarınızda en önde yer  almalıdır. Günümüz İK fonksiyonlarında , kendinizi ve karşınızdakini çok iyi izlemeli, anlamalısınız. Bunu yaparken kendinizle karşınızdaki kişi arasında sürekli yer değiştirerek empati ile kuracağınız iletişim sizi diğer meslektaşlarınızdan ayıran diğer önemli özelliğiniz olacaktır.

İyi bir İnsan Kaynakları Uzmanı olmayı ve mesleğinizi keyifle yapmak istiyorsanız; Dinlemeyi çok iyi bilmeli ve bunu anlayarak uygulamalı , doğru soru sormayı , okumayı ve araştırma yapmayı pusulanız olarak kabul etmelisiniz.

İnsan Kaynaklarında tek bir bölümde uzmanlaşmanızı önermemekteyim. Bütünleşik İK uygulamaları gereği İK’nın her fonksiyonunda deneyim yaşamalı, en keyif aldığınız ve en başarılı olduğunuzu düşündüğünüz bölümü tespit etmeli fakat diğer fonksiyonları da keşfetmeyi unutmamalısınız.

Ülkemizde İK alanında artan sayıyla gerçekleşen Kongre , Seminer ve Fuarları yakından takip etmenizi , katılma imkanı varsa kaçırmamanızı yok ise de daha sonra web’ten ve blog sayfalarında değinilen özetleri okumanızı mutlaka öneririm.

Araştırma ve okumalarınızda İK alanında çok değerli blog yazarlarımız olduğunu bilmeniz ve onların kendi deneyimlerini sayfalarında sizlerle paylaşmaktan keyif aldıklarını unutmadan yakından takip etmeniz diğer önerilerim arasında yer alacaktır.

İnsan kaynakları ile ilgili artan sayıda kitap ülkemizde ve kendi yazarlarımız tarafından sunulmaktadır. Bu kitapları ilgi ve sıkılmadan takip edebileceğinizi sıkı bir kitap kurdu olarak paylaşabilirim.

Çalışan ve işveren arasında, yönetici ve  çalışan arasında, çalışan ve çalışan arasında köprü görevi üstleneceğinizi bilerek mesleğe adım atmanız diğer dikkat etmeniz gereken bir noktadır.

Her konuda öğrenmeye açık olmak,  karşılıklı fikir alışverişi yapabilmek için tıpkı akıllı telefonlardaki güncellemeler gibi kendi güncellemelerinizi de yazılı ve diğer basını, kanunları, değişimleri,  teknolojiyi takip ederek sağlamanız meslekteki şekillenme biçiminiz açısından önemli olacaktır.

Günümüz iş dünyasında inovatif olmanızı ve inisiyatif almanızı gerektiren durumlarda duruşunuzla gerek yöneticilerinize gerekse çalışanlara ispatlıyor olmanız, sizin mesleğinizde ilerlemeye başladığınızı ve problem çözme becerinizi nasıl arttırdığınızı kendinize gösteren en güzel örnekler olarak karşınıza çıkacaktır.

Mesleğinizi icra ederken bir sanatçı edasıyla, ne yaşarsanız yaşayın sahnenize – yani iş alanınıza- geçtiğinizde her daim gülümsemelisiniz demeyeceğim gülmeyi bilmelisiniz diyeceğim.. !!!

Sonuçta bu kadar özelliği doğru zamanlama ile buluşturmak ve geliştirmek için de zamanınızı doğru yönetmeyi öğrenmelisiniz.

Tüm bu deneyimlemelerin ilk tohumlarını da stajlarınızda atabileceğinizi hatırlatarak, stajlarınızı her yıl mümkünse farklı şirketlerde İK’nın farklı bölümünde yapmanızı öneririm.

Özetle bu mesleği yapmak isteyen bu meslekte uzman olmak isteyen tüm aday arkadaşlarımız için;

Merak, Empati, İletişim, Dinleme, Araştırmacı olmak, Bolca Okumak, Farklılıkları Anlamak , Farkındalık Yaratmak, Yaptığı İşe Keyif Katmak, Yüksek Enerji , Sabır, Tutarlılık , Güncel Olmak, İnovatif Olmak, İnisiyatif Almak ,Problem Çözme Becerisi, Zamanı Etkin Kullanmak gibi özelliklerinden kendilerinde olduklarını düşündüklerini daha da geliştirmeleridir.  Olmayanlar için de nasıl edinebilecekleri ile ilgili çalışmalara gecikmeden geciktirmeden, şimdi ve hatta bugün başlamaları yazımın sonunda özetle üstünde durarak dikkat çekmek istediğim naçizane önerilerim olacaktır.

Özkan BAŞAK

İK Müdürü , Eğitmen, Profesyonel Koç

03.09.2016 İstanbul