Bir önceki yazımda Üniversite Sınavları sonucu bölüm seçme ve Üniversitede okurken bu meslekle ilgili neler yapılmalı, nereden başlanmalı konusunda ışık tutmaya çalışmıştım. Bu yazımızda ise yine merakla beklenen diğer bir önemli konuya değineceğim.

Üniversite bitimi yaklaştığında /bittiğinde neler yapmalıyız?

Geçen yazımızdaki tavsiyelere uydunuz veya uymaya başladınız ama zamanda hızlı geçmekte. Biz ne yapalım da mezuniyet yaklaşırken ve mezun olduğumuzda açıkta kalmayalım dediğinizi buradan duyuyorum. Hepimizin korkuları endişeleri olması normal bunu böyle kabul ederek bu endişelerimizi nasıl yeneceğinize hadi birlikte göz atalım.

Staj Konusuna değinmiştik ama burada farklı bir staj konusuna değineceğim. Son sınıflara gelmeye başladığınızda 30 günlük veya 1-2 haftalık staj yapma hedefinizi Uzun Dönemli Stajlarla ( En az 3-4 ay ) ve mümkünse iş gibi stajlarla sürdürmeyi değiş tokuş etmenizde fayda olacaktır.

Burada kendinizi gösterme fırsatı sakın elinizin tersiyle göndermeyin. Kurumda kendinizi göstermenin işe alımlarda veya Proje Bazlı İşlerde tercih edilmenizi sağlayacağını kendi deneyim ve şirketimizde çokça karşılaştığımı paylaşmam umarım dikkatinizi çekecektir. Sizin kurumu ve kurumun sizi tanıma imkanı olan bu tecrübeleri denemeniz yine sizi diğer rakiplerinizden ayıracaktır.

Bunları da yaptım sonra? Sonra Sonra Sonra ? Her zaman da sonrasını sorarak yaşamayacağımız aşikar…

Yaptığınız her şeyde keyif almayı, özümsemeyi ve bunu yaparken bir amacınız olmasını ve bundan mutluluk duymayı da sakın sonra sorusu ile kaçırmayın derim.

Sizi bir amaca yönlendirecek, paylaşım yapmanızı sağlayacak belki de mutluluğu uzakta aramayacağınız bir deneyim daha… STK üyelikleri. Evet bizim de işe alımlarda karşılaştığımızda keyifle ve merakla dinlediğimiz Sivil Toplum Kuruluşu Üyelikleri ve kuruluşlara yardım çalışmaları. Bilindiği gibi bu kuruluşlar kaynakları kısıtlı ve bir o kadar da gönüllü çalışmalara ihtiyacı olan sosyal dengesizlikleri çalışmaları ile azaltmayı ve ortadan kaldırmayı planlayan kuruluşlardır. En önemli Kaynağı İnsan olan bu kuruluşlarda gönüllü olarak katılımlarınız ile iş dünyasını sosyal sorumluluk ile buluşturan etkinlikler içinde kendinizi bulacaksınız. Elinizdeki kısıtlı imkanlarla bir şeyler başarma çabası sizi hem mutlu edecek hem de geliştirecektir. (Hadi bakalım, İş dünyasındaki aynı cümle bu… J)

Danışman Firmaları da İnsan Kaynakları alanında gelişmeniz ve ilerlemeniz için size masanın diğer tarafında farklı tecrübeler katacaktır. Günümüzde özellikle Seçme ve Yerleştirme, Bordro Hizmetleri, İK Danışmanlığı konularda kurumları ihtiyaç duyduğu uzmanlık alanlarında hizmet vermekteler. Bu firmalarda Dönemsel Çalışma imkanlarını düşünmenizi ve planlarınız arasına almanızı öneririm.

Üniversitenin de size İnsan Kaynakları alanında imkan sunacağını unutmamanız önemlidir. Okurken Öğretmenleriniz ile yapacağınız görüşmeler, destek vereceğiniz çalışmalar ve sunum dahi hazırlanması gerekirse yapacağınız asistanlık çalışmaları ile ileride İnsan Kaynakları Mesleğinin Akademik kısmında yer alabilirsiniz. Tabi notlarınızı yüksek tutmak ve bu alanda gerekli diğer çalışma ve şartları sağlamalısınız.

 

Yazı Dizimizin bir sonraki konusu;

Mesleğe nereden başlamalı, neler yapmalı ve nasıl adımlar atmalıyız? olacaktır diyerek şimdiden bir sonraki yazıya başlamanın mutluluğunu sizlerle de paylaşmak isterim.

 

Özkan BAŞAK

İK Müdürü , Eğitmen, Profesyonel Koç

29.09.2016 İstanbul