Bir önceki yazımda Üniversite bitimi yaklaştığında /bittiğinde neler yapmalıyız? konusunda ışık tutmaya çalışmıştım. Bu yazımızda ise yine merakla beklenen diğer bir güzel konuya değineceğim.

Mesleğe nereden başlamalı, neler yapmalı ve nasıl adımlar atmalıyız?

Okulumuzu kendimiz için başarılı bir şekilde bitirdik. Şimdi neler yapacağız?

İlk tavsiyem hangi meslek dalı olursa olsun başvurularınızda sizlerin okulda normal sürede gidip gelen bir öğrenci olmadığınızı göstermek açısından iznine başvurarak öğretmenlerinizden Referans Mektubu almanızdır. (İş başvurularında dikkat çeken bir ayrıntınız olacaktır.)

Okulun son yılında artık bu mesleğe nerede başlamak istediğinizi kararlaştırmalısınız. Bu mesleği ister Özel Sektörde , ister Kamuda , ister STK’larda isterseniz Danışmanlık Sektöründe ve tabi ki isterseniz Üniversitelerde Akademik Kadroda yapabilirsiniz. Her bir seçimin size sunacağı farklı deneyimler olacaktır.  Aklınızda okulda kalarak akademik olarak bu mesleğe devam etme düşünceniz var ise mutlaka İnsan Kaynakları alanında Yüksek Lisans olacaktır . Fakat diğer tüm seçimlerde İK Yüksek Lisansınızı çalışırken yapmanız benim sizlere önerimdir.

Yukarıdaki seçeneklerden hangisi olursa olsun, mezuniyetinizle tabi ki mezun bir erkek adaysanız önünüze her görüşmede sorulacak Askerlik  Durumunuz konusu çıkacaktır. Eğer askerlikten muaf olmanızı gerektirecek sağlık yönünden bir durumunuz yok ise benim tecrübelerim askerliği yapıp sonra başvurulara başlamanın en iyi olacağı yönündedir. Tabi ki askerlik durumunuzda hemen çıkmayacaksa bu arayı da kurslarla tamamlamanızdır.

Okul hayatınız süresinde etkili bir öğrenci oldu iseniz zaten gerekli kursları alıp kendi kariyerinize takviyeleri yapmaya başlamışsınız demektir. Yapma imkanı bulamadıysanız , Yabancı Dil , Bilgisayar Kullanımı ve Office Programları ve Sunumlar ile ilgili kurslara katılarak bunlar ile iş hayatına başlamak size fark kazandıracaktır.

Bu kadar işlevsellik kazandıktan sonra tabi ki başvuru yapacağınız kurum, kuruluşlara sizi tanıtacak        CV’nizi hazırlamak ve Sunumunu yapmak gereklidir. Zaten yazı dizimizi takip ettikten ve uyguladıktan sonra CV doldurmak sanki sizin için form doldurmak gibi olacaktır. CV konusuna çok girmeyerek bazı püf noktaların üzerinde durmamız gereklidir. Hangi format olursa olsun mutlaka Fotoğrafınız (yazlık yerlerde ve araba içerisinde olmasın lütfen) sizin hakkınızda kısa bilgiler ( yaşadığınız yer, mail adresiniz , telefon numarası ve size ulaşılamadığında aranacak başka bir telefon numarası, doğum tarihi vb.) bulunmalıdır. Kariyer Hedefiniz ve öne çıkarmak istediğiniz özellikleriniz (özet olarak birkaç cümle ile) Staj, Proje, Tez ve varsa kısa süreli iş deneyimlerinizle birlikte kronolojik sırada okul ve eğitim bilgileriniz, yabancı dil, bilgisayar bilgileriniz, sertifikalarınız ve referanslarınızı da mutlaka belirtmeyi unutmayın.

CV’miz de hazır, şimdi ?

Şimdi, karar verdiğiniz şekliyle çalışmak istediğiniz kurumları,  kuruluşları ve sektörü takip etme zamanı. WEB sayfaları, Kariyer Portalları, Sosyal Medyadaki paylaşımları sonucu başlamak istediğiniz yerlerle ilgili İş İlanları, MT Programları, Firma Duyuruları vb. yayınlar takip listelerinizde en üstte olmalı.

Bu yayınları takip etmek size başvuru yapabileceğiniz farklı kurumlar, farklı ünvanlar ve farklı takip sistemleri ile tanışmanızı sağlayacaktır.

İnsan kaynakları ile ilgili her kurumun kültürü, işleyişi ve dinamikleri farklı olacağından size burada veya şurada çalışmayı hedefleyin demiyorum. Her bir tecrübe sizi farklı şeyler katacaktır. Bunu da her zaman aklınızda tutarak kariyerinizde mümkün olduğu kadar diğerlerinden de deneyim kazanmaya çalışın diyeceğim.

Akademik olarak İnsan Kaynakları mesleğini yapmayı düşünmüyorsanız ve Kamuda da çalışmayı düşünmüyorsanız,  özel sektörde çalışmak için; Kariyer portallarına kayıt olarak CV’nizi bırakmanız, Şirketlerin kendi web sayfalarındaki başvuru ekranlarına cv’nizi doldurmak/iletmek kaydıyla göndermeniz veya yaptığınız araştırmalar sonucu firmaların İK mail adreslerine CV’nizi bir Önyazı ile iletmeniz ilk stratejiniz olmalıdır. Bu stratejiyi doğru, yetkin kullanmak adına her yere başvuru değil istediğiniz ve araştırdığınız kurumlara başvuru yapmanız hem siz hem de karşınızdaki işe alımla yetkili kişiler için bir filtre olacaktır. Aynı portallar danışman firmalar tarafından da görüleceği için size ulaşma imkanları da artacaktır. Ayrıca Sosyal medya da Linked-İn Profili oluşturmanız yine işe alımcıların ağına girmenizi sağlayacaktır. Özellikle İnsan Kaynağında kısıtlı imkanları bulunan STK’ları da mutlaka inceleme listenizin üst sıralarına almanız farklı deneyimler elde etmenizi sağlayacaktır.

Bu işlemleri de geçerek mülakata çağrıldınız. Peki şimdi?

Yine detaylara girmeden püf noktalarının üzerinde durarak ilerleyelim. CV’niz deki her bilginin ve özellikle referansların bilgi doğruluklarını mutlaka kontrol edin. Mülakatlardan önce mutlaka firmanın yapısı ve organizasyonu ve İK hakkındaki bilgileri için web sayfası ve sosyal medya sayfalarını kontrol ederek ve bilgi sahibi olarak gidin. İşe alımcının size yönlendirmesine izin vererek bu arada iş ve beklentiler ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi sorun. Bu mülakatların iki tarafın birbirini tanıması için yapıldığı randevular olarak düşünün.

Mülakatlarınız olumlu sonuçlanmaz ise sakın kendinize ve kuruma küsmeyin. İşe alımcıdan mümkünse sizde bulunması gerekli nelerin bu pozisyon için eksik olduğunu, nelerin olumsuz karşılandığını öğrenmeye çalışarak bir sonraki mülakat için kendinizi hazırlayın. Unutmayın siz de birer meslektaş olarak bu bilgileri ileride adaylara vermenizin onlar için ne kadar önemli olduğunun farkına varacaksınız.

Mülakatlarınız başarı ile sonuçlandı ve işe alındınız. Artık siz de taze bir İK’cısınız. Neler yapacaksınız, işe başlarken ve devam ettiğiniz süreçte bunlar da birkaç sayı sonraki yazımızda. Bir sonraki yazımız sizin kadar şanslı olmayan farklı bölümde okumuş veya iş hayatına farklı bir meslekle başlamış ama İnsan Kaynakları Bölümüne geçmek isteyen bu mesleğe gönül vermeye hazır arkadaşlarımız için olsun.

Yazı Dizimizin bir sonraki konusu;

İnsan Kaynakları Alanına Geçmek istiyorum ne yapmalıyım? Ne zaman ve Nasıl Yapmalıyım?  olacaktır diyerek şimdiden bir sonraki yazıya başlamanın mutluluğunu sizlerle de paylaşmak isterim.

Özkan BAŞAK

İK Müdürü , Eğitmen, Profesyonel Koç

05.10.2016 İstanbul