İlk yazı dizimizin konusu İnsan Kaynaklarına gönül verecek yeni adaylar içindi, bu yazı dizimiz ise işe yeni başlamış, başlayacak ve devam eden meslektaşlarımız için kaleme alınmıştır.

Tüm süreçlerden, zorlu sınavlar ve çeşitli mülakatlar üstüne bir de “En az 2 yıl tecrübeli” şartlarına rağmen zorlu bir maraton sonrası İK birimlerinizdeki görevlerinize hoş geldiniz. Haklısınız tüm bu sıkıntıların size yaşatmış olduğu olumlu olumsuz tüm deneyimlerini anlayabiliyor ve sizlere sonuna kadar hak ta veriyorum.

Şimdi bir dakika durup düşünelim isterim. Ben artık İK’dayım bu mesleği yapacağım ama ben bile süreçlerde bu kadar zorlanırken insanlar işe alım sürecinde neler yaşıyor kendilerini nasıl ifade etmekteler, nasıl zorlanıyorlar… Unutmayalım mesleğim başında bu zorlukları görmek yapacağınız ve yaşayacağınız her tecrübe ve olay da size fener olmalı ve hep kulaklarınızda sıralı küpeler halinde durmalı ki iğneyi önce kendimize batıralım.

Meslekteki ilk tecrübe paylaşımı bizlerden olsun diyerek geçelim yazımızın diğer önemli konularına. Artık bir İK’cıyız. Evet Kapıdan girdik ama halen yabancıyız, biraz turistiz birazda merakla keşfetmeyi bekleyen yeni çalışanlarız.  Artık napıyoruz masanın iki tarafında olmak deyimini birlikte tecrübe etme zamanı geldi.

Siz de şimdi hem İK dan bir çalışansınız hem de uygulayıcısınız. Tüm süreçleri keşfederken elimize alıyoruz not defterlerimizi (akıllı telefon kullanıcıları için dokunmatik kalem ve not listeleri :)) .

Her bir süreçte empati yapmaya başlamanız gereklidir. Hem çalışan yerine koyup o süreci nasıl özümsediğini / özümsemediğini İK cı olarak sizin bu sürece nasıl destek vereceğinizi keşiflerle bulmanız uygulayıcı yönünüzü de geliştirecektir. İşe alım ile ilgili süreci zaten mülakatlarda not aldık ve o notlar cebimizde.

Sırada Oryantasyon süreci var.  Size nasıl bir oryantasyon süreci kurgulandı, neler olsaydı daha iyi olurdu veya çıkarılması gereken kafa karıştıran bir şeyler var mı? Bunları en iyi görecek kişiler dışardan şirkete katılan yeni çalışanlardır. Doğru oryantasyon süreci başarılı bir işe alım sürecinin hem destekçisi hem de çalışan bağlılığının ve motivasyonun ilk çekmeceleridir. Buyrun bize ilk ödev… Oryantasyon sürecimizi nasıl daha geliştirebiliriz?

Her süreci her tecrübeyi deneyimlemek tabiki zaman alacaktır. Okuyarak ve araştırarak bu süreçleri keşfetmek, sizden önce deneyimleyenlerden fikir almak tamamen sizin elinizde.  Yapabilecekleriniz sizin zaman algınızla ve araştırmacı yanınızla alakalı.  Merak ta olmazsa olmazımız mesleğin başında olan sizler için en önemli tavsiyem anlamak, özümsemek ve ileride doğru aktarmak adına “Soru Sorun, sormaktan çekinmeyin, daha çok soru sorun” . Her şey bir soru ile başlar..

 

Özkan BAŞAK

İK Müdürü , Eğitmen, Profesyonel Koç

29.11.2016 İstanbul